Сезон обрізання дерев розпочато — як зробити це правильно

Неправильно обрізані дерева дають набагато менше плодів.

А чи знаєте ви, що кінець зими — найкращий час для обрізки всіх культур. У цей час можна обрізати навіть черешню з айвою. Зазвичай, не обрізають тільки персики і нектарини, щоб дочекатися їх цвітіння, тоді буде видно, які гілки перезимували, а які ні, інформує Ukr.Media.

Усі, хто брав у руки секатор, знайомі з почуттям, що шкода видаляти гілки, адже на них будуть плоди. Такі сумніви дуже шкідливі. Дерева загущаються, плодоношення йде на периферію. Всередині і внизу гілки будуть всихати та гинути. Такі дерева начебто і живі, але плодів приносять у три-чотири рази менше, ніж правильно обрізані.

Обрізку починають у лютому, коли трапляються теплі дні (повинно бути не холодніше -5° С) і продовжують її до сокоруху. Початок розпускання бруньок вважається сигналом для припинення процедури.

Усі дерева не стрижуть під одну гребінку. Молодим у перші роки формують крону. Високим деревам знижують верхівки, старим проріджують гілки, а там, де прирости менше 20-25 см, омолоджують дерева.

Як сформувати крону?

Багато що залежить від того, яку форму ви вибрали. Якщо розріджено-ярусну, тоді перший ярус повинен складатися з трьох-чотирьох гілок, розташованих хрест-навхрест. Тобто з одного боку вибираєте скелетну гілку і з протилежного. Точно так само — з іншою половиною. Решту гілок прибирають.

Другий ярус уже складається з двох гілок, а третій — всього з однієї. Вище нього центральний провідник вирізаємо.

Знижувати крону ще простіше. На запланованій висоті потрібно випиляти всі верхівки. Не обов’язково їх видаляти. Можна підпиляти і зігнути до горизонтального положення. Виглядає негарно, зате на таких гілках буде багато плодів.

Проріджувати гілки зовсім нескладно:

  • видаляють гілки, що ростуть усередину крони;
  • видаляють дзиги (жирові пагони). Вони ростуть три-п’ять років і не плодоносять, загущуючи крону;
  • видаляють перехрещені гілки;
  • прибирають гілки, які лягають одні на одних.

Найскладніше з омолодженням. Тут треба прибирати більшу частину гілок на трьох-, чотирирічну деревину. Дерево після такої процедури виглядає як корч з пеньками замість гілок. Зате прирости знову повертаються до потрібних 30-40 см, і дерево продовжить нормально плодоносити.

Гілки, діаметр яких перевищує 1,5 см, зачистіть ножем, а потім зафарбуйте олійною фарбою на натуральній оліфі або замажте садовим варом. Знищіть кореневу поросль і металевою щіткою почистіть стовбури: видаліть усі відмерлі частинки кори.