Українці їдуть на кордон із Польщею, щоб годувати водіїв: вони застрягли у багатокілометровій черзі через блокаду

Польські активісти 25 листопада продовжують блокувати для вантажівок усі 4 пункти пропуску в Україну для фур вагою понад 7,5 тонни. На кордоні вишикувалася черга на кілька кілометрів. Це призвело до призупинення імпорту з Польщі, а також блокади експорту через сусідню державу. Українці приїжджають до пунктів пропуску, щоб годувати водіїв, які застрягли у чергах.

За час блокади кордону у чергах, що розтягнулися на кілометри, померло вже двоє водіїв. Фактично, українці опинилися без допомоги, без гарячого харчування, можливості відпочити, зігрітися. Українці, які мешкають неподалік кордону, почали привозити на кордон їжу.

Кількість вантажівок у чергах на українсько-польському кордоні зросла до 11 000 автомобілів з обох боків. Про це пише LB.ua із посиланням на Держмитслужбу.

Відповідне відео з’явилося у соцмережах. Ролик опублікував користувач з ніком vallehvalya. Водночас, один із лідерів протесту, польський ультраправий політик Рафаль Меклер скаржиться на погрози нібито від українців, які він отримує в соцмережах.

Він також повідомив про переговори із польським прем’єром. “Ми ознайомили урядову сторону з масштабами патології, породженої безвідповідальними рішеннями ЄС, а також несприятливими рішеннями української сторони (єЧерга). У ході переговорів могло скластися враження, що Прем’єр-міністр не усвідомлював багатьох негативних моментів відносин з Україною у нинішній правовій архітектурі, яку, думаю, і доповнила сьогоднішня зустріч”, – заявив він у соцмережі Х (колишній Twitter).

Українська сторона добивається переговорів за участю Польщі та ЄС. Проте Єврокомісія поки що не підтверджує отримання листа із запитом про моніторингову місію на українсько-польському кордоні, повідомляє “Радіо Свобода”. В Україні запропонували, щоб ця група фіксувала ситуацію перед пунктами пропуску: проїзд небезпечних вантажів та гуманітарної допомоги, а також умов, за яких українські водії перебувають понад два тижні.

“Ми бачимо свою роль у цій ситуації, перш за все, у сприянні дискусіям між польським урядом, українською владою та протестувальниками. Ми залишаємось на зв’язку з урядами, і, звичайно, дуже уважно стежимо за ситуацією на місці, яка насправді напрочуд жахлива” , – зазначив представник Єврокомісії Адальберт Янц.

Втрати перевізників – це лише частина економічних збитків України. Як пояснювала OBOZ.UA науковий співробітник Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ірина Коссе, втрати всієї економіки України набагато вищі, враховуючи невиконання контрактів підприємствами та припинення виробництва. Проблеми має і Польща, причому пропорційні українським. ” Польський бізнес також зазнає збитків від цього блокування. І не виключено, що ці втрати можна порівняти з українськими”, – зазначала експерт.

Страйк тим часом тільки набирає обертів: станом на 24 листопада на кордоні утворилася черга з тисяч фур, заблоковано чотири пункти пропуску: “Ягодин – Дорогуськ”, “Рава-Руська – Гребінне”, “Краковець – Корчова” та “Медика – Шегині” . Україна планує провести переговори з Польщею та Європейською комісією на цьому тижні про розблокування українсько-польського кордону, де мітингують “польські перевізники”.

Українські перевізники заявляють: блокування кордонів підтримала лише одна асоціація польських перевізників, яка раніше активно працювала з РФ. Політичне представництво взяв на себе польський політик Рафал Меклер. Його партія має незначне представництво у Сеймі. Представляє ультраправих – вони проти інтеграції Польщі до ЄС, за обмеження зв’язків із Україною. Однак у Польщі ультраправі не мають великої підтримки (у них лише 6 місць із 460 у парламенті).

Рафал Меклер представляє ультраправу партію Ruch Narodowy. Він активно поширює фейки російської пропаганди про Україну, розповідає своїм виборцям про “бандерівців”. Через кілька днів після початку повномасштабної війни та напливу українських біженців до Польщі він заявив про “необхідність зберегти етнічний устрій”.

За словами міністра аграрної політики та продовольства України Миколи Сольського, ускладнюють ситуацію специфічні вимоги страйкувальників. Адже в них “важко знайти якісь конструктивні речі”.